Rancangan Pengajaran
Harian 1
Mata
pelajaran: Sains
Kelas: 4 Ibnu Qaiyyim
Tarikh: 22 Mac 2011
Masa: 10:30 pagi – 11:30 pagi ( 60 minit)
Bilangan
murid: 37 0rang
Bidang pelajaran: i) Subtopik 1: Memahami
haiwan mempunyai ciri-ciri khas bagi melindungi diri daripada musuh
Objektif
pembelajaran: 1) Memahami ciri-ciri khas haiwan melidungi diri
daripada musuh
2)
Memahami pelakuan haiwan melidungi diri daripada musuh
3)
Menerangkan bagaimanakah ciri khas dan pelakuan haiwan melidungi diri
daripada musuh
Hasil
pembelajaran: Di akhir sesi
pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai pengetahuan mengenalpasti
ciri-ciri khas dan pelakuan haiwan melidungi diri daripada musuh
B Menguasai kemahiran
a. (Kognitif) – murid-murid dapat berfikir
tentang ciri-ciri khas haiwan melidungi diri daripada musuh
b.
(Psikomotor) – murid-murid dapat menyentuh siput dan ulat gonggok di Taman Sains Sekolah.
c. (Afektif) – Murid-murid berasa berminat untuk
belajar tentang ciri-ciri khas haiwan melidungi diri daripada musuh
C Mengamalkan sikap dan nilai murni serta
pemikiran kreatif
a. murid-murid
menjanakan idea untuk mengetahui tentang alam sekeliling ( minat dan ingin
tahu)
b. murid-murid dapat mengumpulkan dan
mengelaskan ciri-ciri khas dan pelakuan haiwan berfikir secara rasional.
c.
murid-murid dapat
membanding dan membeza untuk bekerjasama mencari maklumat berkaitan dengan
ciri-ciri khas yang ada pada haiwan
d.
murid-murid dapat mencirikan dan membuat kesimpulan dengan berfikir
secara rasional
Bahan,
peralatan dan bahan sumber:
1.
Siput dan ulat gonggok
2.
Cakera padat mata pelajaran
Sains Kementerian Pendidikan Malaysia
3.
Gambar-gambar haiwan yang
dibawa oleh murid
4.
Kad manila
5.
Pen Marker
6.
Jadual ciri-ciri khas haiwan
7.
Lirik lagu Bangau oh bangau
Pengetahuan
sedia ada:
1.
Murid telah mengetahui tentang
keperluan asas haiwan dan tumbuhan di pembelajaran yang lepas
Langkah/Masa
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5
min)
|
Memerhati
ciri-ciri khas dan pelakuan haiwan melidungi diri daripada bahaya
|
1) Guru membawa murid-murid ke Taman Sains
Sekolah.
2) Guru meminta murid-murid menangkap siput dan
ulat gonggok di Taman Sains Sekolah
3) Guru meminta murid-murid menyentuh siput dan
ulat gonggok
4) Guru menanya murid soalan:
i) Apakah
yang kamu perhatikan?
ii)
Mengapakah siput dan ulat gonggok berpelakuan sedemikian?
5) Guru mengaitkan dengan tajuk hari ini.
-
memerhatikan ciri-ciri khas dan pelakuan haiwan melidungi diri daripada musuh.
|
1) Murid-murid mengikuti guru ke Taman Sains
Sekolah.
2) Murid-murid menangkap siput dan ulat gonggok
3) Murid-murid menyentuh siput dan ulat gonggok
4) murid-murid menjawab soalan guru:
i) Siput
menyembunyi-kan badan ke dalam cengkerang. Ulat gonggok menggulungkan
badannya.
ii) Siput dan ulat gonggok berpelakuan sedemikian
adalah untuk melidungi diri daripada bahaya dan musuh.
|
Strategi/
Teknik:
Hand-on
Soal-jawab
Sumber
:
Siput
dan ulat gonggok
|
Langkah
1
(15
min)
|
Memaparkan
peta minda
|
1) Guru memaparkan peta minda untuk memperkenalkan
dan menerangkan ciri-ciri khas dan pelakuan haiwan bagi
melidungi diri daripada musuh
|
1) Murid-murid memberi perhatian yang sepenuhnya
untuk mendengar penerangan guru.
|
Strategi:
Penerangan
Sumber
Lampiran
1 ( peta minda)
(dibawah)
|
Langkah
2
(5
min)
|
Mengenalpasti
cara haiwan melindungi diri daripada musuh
|
1) Guru menanya soalan :
i) Adakah
murid-murid membawa gambar-gambar haiwan yag diminta?
ii) Guru
meminta murid-murid meletakkan gambar-gambar haiwan yang dibawa di atas meja.
iii)
Daripada pengetahuan kamu, kelaskan haiwan yang mempunyai cirri-ciri khas dan
pelakuan untuk melidungi diri daripada musuh.
|
1) Murid-murid menjawab soalan guru.
i) Ya, ada
cikgu.
ii)
Murid-murid meletakkan gambar-gambar haiwan yang dibawa di atas meja.
iii)
Murid-murid mengelaskan haiwan yang mempunyai ciri-ciri khas untuk melindungi
diri daripada musuh
|
Strategi:
Soal-jawab
Mengelas
Sumber:
Gambar-gambar
haiwan yang dibawa oleh murid
Gambar-gambar
haiwan:
Harimau,
kambing, kumbang, kucing, sotong, landak, badak, rama-rama, belalang, gajah
dan kura-kura
1) rujuk Lampiran 2
(dibawah)
|
Langkah
3
(8
min)
|
Menyatakan ciri-ciri khas haiwan melidungi diri
daripada musuh.
|
1) Guru meminta murid-murid menyatakan ciri khas
haiwan dan merekodkan perhatian.
|
1) Murid-murid melihat gambar dan mencari
ciri-ciri khas yang ada pada haiwan.
2) Murid-murid merekodkan pemerhatian dalam jadual
yang disediakan mengikut kumpulan.
|
Strategi:
Memerhati
mengelas
Sumber
:
Gambar-gambar
haiwan, kad manila dan pen marker
|
Langkah
4
(15
min )
|
Pembentangan
Laporan hasil dapatan murid
|
1) Guru minta wakil setiap kumpulan melaporkan hasil
dapatan murid-murid.
2) Guru membuat perbandingan hasil dapatan antara
kumpulan ( ciri-ciri khas dan pelakuan haiwan yang paling tepat)
|
1) Wakil setiap kumpulan melaporkan hasil dapatan
masing-masing.
2) Murid-murid membuat perbandingan jawapan di antara
kumpulan.
|
Strategi:
komunikasi
Sumber
:
-
1) rujuk Lampiran 4
(dibawah)
|
Aplikasi
Idea
(8
min)
|
Lembaran
kerja
|
1) Guru menanya murid-murid apa yang
dipelajari tadi untuk mengaitkan idea murid?
2) Guru
mengedarkan kertas lembaran kerja
kepada murid-murid
3) Guru minta murid-murid menjawab
soalan.
3) Guru membincangkan jawapan bersama dengan
murid-murid.
|
1) Murid-murid menjawab soalan guru.
- Ciri-ciri khas dan pelakuan
haiwan bagi melidungi diri daripada bahaya.
2)Murid-murid
mengambil kertas lembaran kerja yang guru bagi.
3) Murid-murid menjawab soalan.
3) Murid-murid membincangkan jawapan bersama
dengan guru.
|
Strategi:
Menjawab
soalan
Sumber:
Kertas
lembaran kerja
1) Rujuk Lampiran 5
(dibawah)
|
Refleksi/
Penutup
(4
min)
|
Peneguhan
(nyanyian)
|
1) Guru memaparkan lirik lagu Bangau oh Bangau
|
1) Murid-murid menyanyi Bangau oh Bangau
|
Strategi:
Nyanyian
Sumber:
Lirik lagu Bangau oh Bangau
1)
rujuk
Lampiran 6
(dibawah)
|
Lampiran
2
Haiwan yang mempunyai ciri-ciri khas dan
ciri-ciri pelakuan .
Mempunyai ciri-ciri
khas
|
Mempunyai ciri-ciri
pelakuan
|
Harimau, kambing kucing landak, badak,
gajah dan kura-kura
|
Kumbang, sotong, rama-rama dan
belalang
|
Lampiran
3
Hasil dapatan murid-murid
Haiwan
|
Ciri-ciri khas dan
pelakuan haiwan
|
Singa
|
Kuku, taring
|
Kerbau
|
Tanduk
|
Beruang
|
Kuku, taring
|
Landak
|
Badan berduri
|
Badak Sumbu
|
Tanduk keras dan tajam
|
Gajah
|
Kulit tebal, gading
|
Kura-kura
|
Cengkerang keras
|
Tenggiling
|
Pura-pura mati
|
Sotong
|
Penyembur pewarna hitam
|
Lampiran
4
Lembaran kerja
1) Haiwan
apakah yang mempunyai tanduk keras dan tajam untuk menlidungi diri daripada
bahaya?
=
badak sumbu, seladang
2) Haiwan apakah yang mempuyai cangkerang untuk
menlidungi diri daripada bahaya?
=
kura-kura, siput
3) Haiwan
apakah yang mempuyai kuku tajam untuk menlidungi diri daripada bahaya?
=
burung hering, musang
4) Haiwan
apakah yang mempuyai bau busuk untuk menlidungi diri daripada bahaya?
= skunk
5) Haiwan
apakah yang hidup dalam kumpulan untuk menlidungi diri daripada bahaya?
=
lebah, kuda belang
6)
Haiwan apakah boleh
menyembur perwarna hitam untuk menlidungi diri daripada bahaya?
=sotong
Lampiran
5
Lirik Bangau oh Bangau
Oh
Bangau oh Bangau
Kenapa engkau kurus
Macam mana aku tak
kurus
Ikan tidak timbul
Oh ikan oh ikan
Kenapa engkau tidak
timbul
Macam mana aku nak
timbul
Rumput panjang sangat
2x
Oh rumput oh rumput
Kenapa panjang sangat
Macam mana aku tak
panjang
Kerbau tak makan
aku2x
Oh kerbau oh kerbau
Kenapa engkau tak
makan rumput
Macam mana aku nak
makan
Perut aku sakit2x
Ok
perut oh perut
Kenapa engkau sakit
Macam mana aku tak
sakit
Makan nasi mentah2x
Oh nasi oh nasi
|
Kenapa engkau mentah
Macam mana aku tak
mentah
Kayu api basah2x
Ok kayu oh kayu
Kenapa engkau basah
Macam mana aku tak
basah
Hujan timpa aku2x
Hujan oh hujan
Kenapa engkau timpa
kayu
Macam mana aku tak
timpa kayu
Katak panggil aku2x
Katak oh katak
Kenapa engkau panggil
hujan
Macam mana aku tak
panggil
Ular nak makan aku2x
Ular oh ular
Kenapa engkau kau nak
makan katak
Macam mana aku tak
makan katak
Memang makanan aku2x
|
Rancangan Pengajaran
Harian 2:
Mata
pelajaran: Sains
Kelas: 4 Ibnu Qaiyyim
Tarikh: 23 Mac 2011
Masa: 9.10pg – 10.10pg ( 60
minit )
Bilangan
murid: 37 orang
Bidang
pelajaran: Haiwan dan tumbuhan
melindungi diri
Objektif
pembelajaran:Memahami haiwan mempunyai ciri khas bagi penyesuaian diri dengan iklim dan perubahan musim
Hasil
pembelajaran: Di akhir sesi
pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai pengetahuan
a. Haiwan
perlu menyesuaikan diri dengan iklim dan perubahan musim untuk meneruskan hidup
b. Bonggol,
berkubang, badak sumbu, cuaca melampau, ciri khas
B Menguasai kemahiran
a. Murid
dapat mengenal pasti ciri khas haiwan tertentu bagi penyesuaian diri dengan
iklim dan perubahan musim
b. Murid
dapat mengunting dan menampal gambar haiwan yang tinggal di tempat yang
beriklim
c. Murid
bersyukur kerana hidup di kawasan yang beriklim sederhana
C Mengamalkan sikap dan nilai murni serta
pemikiran kreatif
a. Murid menerangkan sebab haiwan memerlukan ciri-ciri
khas untuk menyesuaikan diri dengan iklim yang melampau
b. Murid melahirkan perasaan bersyukur kerana
dapat hidup di kawasan yang beriklim sederhana.
c. Murid dapat membanding dan membeza
ciri-ciri khas yang terdapat pada haiwan yang tinggal di kawasan panas dan
sejuk
Bahan,
peralatan dan bahan sumber:
1. Gambar
haiwan ( Lampiran 1 )
2. Gunting
3. Kertas
mahjung
4. Video
5. Projektor
6. Buku
teks mata pelajaran Sains
7. Pen
maker
Pengetahuan
sedia ada:
- Murid telah
mengetahui tentang haiwan yang tinggal di tempat sejuk dan panas
Langkah/
Masa
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5
min)
|
Menunjukkan
gambar haiwan di kawasan panas dan kawasan sejuk (unta, beruang kutub)
|
1. Guru tujukan soalan
( pengetahuan sedia ada ) kepada semua
murid sambil menunjukkan gambar haiwan ( unta, beruang kutub )
S
: Dengan pengetahuan kamu, dimanakah
tempat tinggal bagi kedua-dua haiwan ini?
S
: Apakah akan berlaku jikalau unta dan beruang kutub saling menukar tempat
tinggalnya?
|
1. Murid meneliti gambar haiwan yang ditunjuk
oleh guru ( unta, beruang kutub ) sambil berfikir lalu menjawab soalan
guru.
J
: Unta tinggal di gurun; beruang kutub tinggal di kutub
utara.
J
: Murid memberi jawapan yang
berlainan.
|
Strategi:
Mikro
Pengajaran
Sumber:
Gambar
haiwan
KBKK
:
Membuat
Ramalan
|
Langkah
1
(8
min)
|
Memerhati habitat dan ciri-ciri khas yang terdapat
pada haiwan yang tinggal di kawasan beriklim panas dan sejuk.
|
1. Guru menayang video dokumentari yang
mengenai habitat haiwan yang tinggal di tempat beriklim sejuk dan panas.
2. Guru menyoal soalan untuk membimbing murid
mencari pemboleh ubah sebelum perbincangan kumpulan di mulakan.
S
: Apakah perbezaan yang kamu dapat berbeza
antara haiwan yang tinggal di kedua-dua tempat ini?
S
: Apakah faktor utama yang membolehkan
haiwan-haiwan hidup di tempat yang bercuaca melampau?
|
1. Murid menyaksi video dengan penuh
perhatian.
2. Murid mendapati haiwan yang hidup di tempat
beriklim sejuk panas mempunyai ciri khas yang berbeza.
J
: Haiwan yang hidup di gurun mempunyai
telinga yang panjang. Manakala, haiwan yang tinggal di tempat beriklim sejuk
bertelinga pendek.
J
: Haiwan mempunyai ciri-ciri khas
untuk melindungi diri daripada cuaca melampau.
|
Strategi:
Pengajaran Induktif
Sumber
:
Video,
projektor,
KBKK
:
Membanding
dan mambeza
|
Langkah
2
(5
min)
|
Mengenal pasti ciri – ciri khas haiwan yang
tinggal di kawasan panas dan sejuk.
|
1. Guru menyoal kepada murid sambil meminta
murid menyenaraikan ciri khas pada haiwan dengan merujuki bahan sedia ada.
S
: Apakah ciri-ciri khas haiwan yang tinggal di kawasan panas?
S
: Apakah ciri-ciri khas haiwan yang
tinggal di kawasan sejuk?
|
1. Murid sebutkan ciri khas haiwan yang tinggal di kawasan
panas dan kawasan sejuk. ( murid merujuki buku teks )
J
: Unta mempunyai bonggol di hahagian
atas badannya, rubah bertelinga panjang.
J
: Anjing laut mempunyai telinga kecil,
beruang kutub mempunyai bulu tebal, penguin mempunyai lemak tebal.
|
Strategi:
Kaedah
Menyoal
Sumber
:
Buku
teks mata pelajaran sains
|
Langkah
3
(16
min)
|
Mengambarkan kepentingan ciri-ciri khas pada
haiwan tersebut untuk melindungi diri daripada cuaca panas dan sejuk.
|
1. Guru meminta murid menjelaskan ciri-ciri
khas yang ada pada haiwan dan merekodkan pemerhatian murid.
S
: Apakah kelebihan ciri-ciri khas yang
ada pada beruang kutub?
2. Guru menyoalkan murid seperti soalan di
atas berdasarkan haiwan badak sumbur, tikus kanggaru, kambing biri-biri, Artik
kelinci, kerbau dan sebagainya.
3. Guru juga menerapkan nilai kesyukuran
bahawa kita dapat hidup di kawasan yang beriklim sederhana.
|
1. Murid menyenaraikan kelebihan ciri-ciri
khas yang ada pada haiwan tersebut.
J
: Bulu tebal yang ada pada beruang
kutub dapat mencegah haba dalam badan disebarkan.
2. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh
guru.
3. Murid melahirkan perasaan kesyukuran dalam
diri sendiri serta berasa bahagia kerana dapat hidup di kawasan yang beriklim
sederhana.
|
Strategi:
Keadah
Simulasi
Sumber:
Papan
hitam
Penerapan
Nilai :
Kesyukuran
KBKK
:
Menerangkan
Sebab
|
Langkah
4
(15
min)
|
Menyenaraikan kepentingan ciri-ciri khas atau
perlakuan haiwan yang tinggal di kawasan panas dan sejuk.
|
1. Guru meminta murid bincang dalam kumpulan
tentang ciri-ciri khas dan perlakuan haiwan yang tinggal di kawasan panas dan
sejuk.
2. Guru juga meminta murid mengeluarkan
gambar-gambar haiwan yang dibawa dari rumah.
|
1. Murid dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri
khas atau perlakuan haiwan yang tinggal di kawasan sejuk dan panas.
2. Murid dikehendaki mengunting gambar haiwan
yang hidup di kawasan cuaca melampau.
3. Seterusnya, murid menampalkann gambar di
atas kertas mahjung dan menyatakan ciri-ciri khas atau perlakuan haiwan.
|
Strategi:
Kaedah
Perbincangan
Sumber:
Gambar
haiwan
( Lampiran 1 ),
gunting,
gum, kertas mahjung, pen maker, pensel berwarna
KBKK
:
Menerangkan
sebab
|
Langkah
5
(10
min)
|
Haiwan mempunyai ciri-ciri khas atau perlakuan
untuk melindungi diri daripada iklim dan cuaca malampau,
-
Haiwan seperti unta yang hidup di gurun mempunyai bonggol di bahagian atas
badannya kerana membantunya dalam menyesuaikan diri dengan iklim yang panas.
- Haiwan yang hidup di kawasan beriklim sejuk
pula mempunyai bulu yang tebal kerana membantunya dalam menyesuaikan diri
dengan iklim yang sejuk. (pelbagai contoh lagi)
|
1. Guru minta ketua kumpulan dari setiap
kumpulan membentangkan hasil kerja kumpulan.
2. Guru membuat perbandingan hasil kerja
antara kumpulan.
3. Guru akan membuat pembetulan jikalau
terdapat sebarang kesalahan yang dilakukan oleh murid.
|
1. Ketua kumpulan membentangkan hasil kerja
kumpulan.
2. Murid membuat perbandingan dengan hasil
kerja yang lain.
|
Strategi:
Kaedah
Sumbang Saran
Sumber
:
Kertas
Mahjung, papan hitam
KBKK
:
Menyampaikan
maklumat
|
Aplikasi
Idea
(8
min)
|
Mengaplikasi
idea melalui permainan permindahan kotak.
|
1. Guru mengarah murid duduk dalam satu
bulatan besar.
2. Guru menyediakan satu kotak yang diisi
dengan pelbagai gambar haiwan.
3. Guru bermain muzik dengan radio.
4. Guru menghentikan muzik dan mengarah murid
menyatakan ciri-ciri khas atau perlakuan haiwan
|
1. Murid membentuk bulatan dan duduk.
2. Murid menjalankan permainan permindahan
kotak.
3. Murid mulai mengedarkan katak.
4. Murid yang memegang kotak itu perlu
mencabut satu gambar dari kotak dan menyatakan ciri-ciri khas atau perlakuan
haiwan berdasarkan gambar itu.
|
Strategi:
Kaedah
Main Sambil Belajar
Sumber:
Radio,
kotak,
gambar
haiwan
KBKK
:
Menjana
dan menghasilkan idea baru
|
Refleksi/
Penutup
(5
min)
|
Pengukuhan
dan membuat kesimpulan tentang haiwan mempunyai ciri-ciri khas untuk
menyesuaikan diri dengan iklim yang panas dan sejuk.
|
1. Guru menunjukkan gambar satu persatu sambil
mengemukakan soalan kepada murid.
( Lampiran 2 )
2. Guru mengagihkan lembaran kerja kepada
murid.
|
1. Murid meneliti gambar haiwan dan menjawab
soalan yang dikemukakan oleh guru.
2.
Murid membuat latihan.
|
Strategi:
Mikro
Pengajaran
Sumber:
Lembaran
kerja
( Lampiran 2 )
|
Rancangan Pengajaran
Harian 3:
Mata
pelajaran: Sains
Kelas: 4
Ibnu Qaiyyim
Tarikh: 24
Mac 2011
Masa:
10.30 -11.30 pagi (1jam)
Bilangan
murid: 37 orang
Bidang
pelajaran: Kepelbagaian Hidup
dan Alam
Objektif
pembelajaran:
Hasil
pembelajaran: Di akhir sesi
pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai pengetahuan
a. Memahami haiwan mempunyai ciri khas
untuk membolehkan mereka meneruskan hidup.
b. Memahami perkataan “menyerang,
keadaan, mengenalpasti, musim panas,
musim sejuk”.
B Menguasai kemahiran
a. Murid-murid dapat
Mengumpulkan dan mentaksirkan data tentang ciri khas yang terdapat pada haiwan
bagi meneruskan hidup.
b. Murid-murid dapat mebina sebuah
folio mengenai cara haiwan meneruskan hidup.
c. Murid-murid menanam sifat tabah diri
untuk meneruskan hidup.
C Mengamalkan sikap dan nilai murni serta
pemikiran kreatif
a. Murid-murid
dapat berasa syukur kepadaTuhan kerana dapat hidup dalam keadaan yang selesa.
b. Murid-murid
melahirkan perasaan kasih sayang terhadap haiwan-haiwan.
c. Murid-murid
menyedari kepentingan menjaga alam sekitar agar haiwan-haiwan mempunyai tempat
tinggal yang selamat.
Bahan,
peralatan dan bahan sumber:
1. Papan
hitam
2. Surat
khabar / Majalah / gamabr haiwan daripada internet
3. Buku
teks Sains Tahun 4
4. Marker
Pen
5. Kertas
Mahjung
6. Kertas
A4
7. Gunting
8. Glu
9. Buku
nota Sains
Pengetahuan
sedia ada:
- Murid – murid telah mengetahui tentang keperluan asas
haiwan dan tumbuhan di pembelajaran yang lepas.
- Murid-murid telah mempelajari ciri-ciri khas haiwan
yang melindungi mereka daripada musuh.
- Murid-murid telah mempelajari
ciri-ciri khas haiwan yang melindungi mereka daripada cuaca buruk.
Langkah/Masa
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5
min)
|
Refleksi
tentang pelajaran yang dibelajar sebelum ini, menarik perhatian pelajar dalam
pengajaran akan datang
|
|
1.
Memberi contoh haiwan
melindungi diri daripada musuh dan cuaca buruk.
2.
Mengenalpastikan
miskonsep dalam jawapan rakan.
3.
Memberi pandangan
terhadap perkataan “mencari makanan” dan “mengharungi cabaran” .
4.
Berasa syukur kerana
tidak perlu “mencari makanan” dan “mengharungi cabaran” dalam kehidupan
harian.
|
Strategi/
Teknik:
Mikro Pengajaran
Strategi:
Sumbangsaran
Sumber
:
Papan
hitam
KBKK: menghubungkait, menjana idea.
Penerapan Nilai:
Bersyukur
|
Langkah
1
(10
min)
|
Penerangan
tentang ciri-ciri khas yang membolehkan mereka terus hidup.
|
i.
Tupai mempunyai gigi yang kukuh untuk membolehkannya membuka kulit kacang
yang keras, ekor yang besar pula menolongnya mengekalkan kestabilan badan
semasa melompat.
ii.
Itik mempunyai bulu yang kalis air untuk membolehkannya berenang tanpa
membasahkan badan, kaki berselaput juga membantunya berenang dalam air untuk
mencari makanan.
|
|
Strategi : Pendekatan
Deduktif
KBKK: menghuraikan
Penerapan Nilai: Cinta terhadap alam
sekitar
Pengabungjalinan: Pendidikan Moral
Sumber : Buku teks Sains Tahun 4
|
Langkah
2
(10
min)
|
Penggunaan
soal-jawab untuk mengenalpasti kefahaman pelajar
|
|
|
Soal-jawab (rujuk lampiran 1)
Peta minda (rujuk lampiran 2)
KBKK: Membuat gambaran mental
Strategi: soal-jawab
Sumber
: kertas mahjung, buku nota sains
|
Langkah
3
(20
min)
|
Membina folio bertajuk “Cara Haiwan
Meneruskan Hidup”.
|
|
|
Contoh folio (rujuk lampiran 3)
Pedekatan : Pembelaran berasaskan
projek
Sumber
: gunting, kertas A4, glu, keratan surat khabar, majalah, gambar-gamabr dari
internet, pen marker
Strategi: Perbincangan dalam Kumpulan
|
Langkah
4
(10
min)
|
Membentangkan
hasil kerja
|
|
|
Strategi: Pembentangan
KBKK: menjelaskan
Sumber : folio, buku nota sains
Penggabungjalinan: Kajian Tempatan
|
Aplikasi
Idea
(5
min)
|
Menyelesaikan
miskonsep dan membuat kesimpulan
|
|
|
Pengabungjalinan: Kajian Tempatan
KBKK: mengaplikasikan
|
Refleksi/
Penutup
(5
min)
|
Membuat
Kesimpulan
|
1. Membantu
murid-murid membuat kesimpulan bahawa semua haiwan mempunyai ciri-ciri khas
untuk membolehkan mereka meneruskan kehidupan.
2.
Menyeru murid-murid
agar sayang akan haiwan dan berusaha melahirkan suatu persekitaran yang sihat
untuk haiwan terus hidup di dunia ini.
3.
Menggalakkan
murid-murid berani mengharungi cabaran hidup kerana haiwan-haiwan telah
mencuba sedaya upaya untuk terus hidup, manusia perlu mencontohi sifat
semulajadi haiwan yang mulia ini.
|
|
Strategi : Mikro Pengajaran
Penerapan Nilai: Kasih sayang, cinta
terhadap alam sekitar.
Pengabungjalinan: Pendidikan Moral
KBKK: merumuskan
|
Mata pelajaran: Sains
Kelas: 4 Ibnu Qaiyyim
Tarikh: 25 Mac 2011
Masa: 10:30 pagi – 11:30 pagi ( 60 minit)
Bilangan murid: 37
0rang
Bidang
pelajaran: i)
Subtopik 4: Memahami tumbuhan mempunyai ciri-ciri khas bagi melindungi diri
daripada musuh
Objektif pembelajaran: 1)
Memahami ciri-ciri khas tumbuhan melindungi diri daripada
musuh
2) Memahami pelakuan tumbuhan
melidungi diri daripada
musuh
3) Menerangkan bagaimanakah ciri
khas dan pelakuan tumbuhan melindungi diri daripada musuh
Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid
dapat:
A Menguasai pengetahuan mengenalpasti
ciri-ciri khas dan pelakuan tumbuhan melindungi diri daripada musuh
B Menguasai kemahiran
a. (Kognitif) – murid-murid dapat berfikir
tentang ciri-ciri khas tumbuhan melindungi diri daripada musuh
b. (Psikomotor) – murid-murid
dapat menyentuh pokok semalu dan pokok betik di
Taman Sains Sekolah.
c. (Afektif) – Murid-murid berasa berminat untuk
belajar tentang ciri-ciri khas tumbuhan melidungi diri daripada musuh
C
Mengamalkan sikap dan nilai murni serta pemikiran kreatif
a. murid-murid
menjanakan idea untuk mengetahui tentang alam sekeliling ( minat dan ingin
tahu)
b. murid-murid dapat mengumpulkan dan mengelaskan ciri-ciri khas
tumbuh-tumbuhan melindungi diri dan berfikir secara rasional.
c. murid-murid dapat membanding dan membeza untuk
bekerjasama mencari maklumat berkaitan dengan ciri-ciri khas yang ada pada
tumbuhan
d.
murid-murid dapat mencirikan dan membuat kesimpulan dengan berfikir
secara rasional
Bahan, peralatan dan
bahan sumber:
1. Kertas mahjong
2. Maker pen
3. Cd yang dikeluarkan oleh
Kementerian
4. Computer riba
5. Lembaran kerja
6. Buku teks sain tahun 4
7. Kad manila
Pengetahuan sedia ada:
1.
Murid telah mengetahui tentang hidupan memerlukan keperluan
asas untuk meneruskan hidup dari pembelajaran yang lepas .
Penerapan nilai :Bersyukur , kasih
sayang , cinta terhadap alam sekitar .
KBKK : Menjana idea , menghubungkait
, menghuraikan , menjelaaskan dan
merumuskan .
TKP : Kecerdasan
interpersonal .
Langkah/Masa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti
Murid
|
|||
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
|
Video “Menyiasat
Alam Kehidupan”
|
Guru
mengaitkan isi
pelajaran
dengan
video
tersebut.
|
Murid diminta menonton video
tersebut.
|
CD yang
dikeluarkan oleh kementerian
|
Langkah 1
(8 min)
|
Contoh Soalan:
1.Berikan
cara tumbuhan melindungi diri
daripada musuh?
Semalu
menguncupkan diri apabila disentuh kerana ingin melindungi diri.
Betik
mengeluarkan getah untuk melindungi diri dari di makan.
2.Terangkan
ciri khas yang melindungi tumbuhan tertentu daripada musuh. Contohnya :
kaktus-duri yang tajam, buluh-bulu halus ,
pokok betik-getah.
.
|
Guru memberikan lembaran kerja
kepada murid untuk menilai kefahaman mereka selepas menonton cd
|
Murid diminta memberi
pandangan berdasarkan pengetahuan
sedia ada mereka diats lembaran kerja 1
|
Lembaran kerja 1
|
LANGKAH 2
(10 Minit)
|
Menerangkan ciri khas yang melindungi tumbuhan tertentu daripada
musuh.
KBKK : Proses Perbandingan
TKP : Kecerdasan linguistic
Rumusan : setiap tumbuhan
mempunyai ciri khas tersendiri melindungi diri dari musuh.
|
Guru menerangkan dan
memerihalkan pelbagai cara tumbuhan melindungi diri daripada musuh dengan
melihat kad gambar
Guru menayangkan dua gambar
carta yang menunjukkan jenis tumbuhan
|
Murid melihat kad gambar yang
ditunjukkan oleh guru
Murid diminta untuk
mengingat dan menghafal cara tumbuhan
melindungi diri daripada musuh
|
Kad
gambar
|
Langkah 3
(8 min)
|
Mengenalpasti ciri khas
tumbuhan dan cara tumbuhan melindungi diri.
KBKK : Poses menyusun ikut
kriteria
|
Guru
menyuruh murid
untuk
membuat
perbezaan
atau
perubahan
fizikal
diantara
gambar yang
diberikan
tadi .
Guru
membantu murid
membina
pengukuhan.
.
|
Murid di minta oleh guru untuk menyatakan
perbezaan atau perubahan fizikal diantara kedua-dua gambar
tersebut.(penyiasatan di tulis di atas kad manila.)
Murid akan menerangkan
perbezaan kedua ciri khas tumbuhan ini melindungi diri.
(Pembentangan oleh wakil
kumpulan).
Dapatan dari siasatan
diperbetulkan oleh guru .
Murid mengunting dan menampal
gambar-gambar tumbuhan berpandukan soalan yang diberi oleh guru.
( kelaskan tumbuhan berdasarkan
ciri)
|
Kad
manila
Keratan
majalah
|
Langkah 4
(15 min )
|
Pembentangan Laporan hasil
dapatan murid
|
1) Guru
minta wakil setiap kumpulan melaporkan hasil dapatan murid-murid.
2) Guru
membuat perbandingan hasil dapatan antara kumpulan ( ciri-ciri khas dan
pelakuan tumbuhan yang paling tepat)
|
1) Wakil
setiap kumpulan melaporkan hasil dapatan masing-masing.
2)
Murid-murid membuat perbandingan jawapan di antara kumpulan.
|
Strategi:
komunikasi
Sumber :
-Hasil kerja murid
|
Aplikasi Idea
(8 min)
|
Lembaran kerja 2
|
1) Guru menanya murid-murid apa yang
dipelajari tadi untuk mengaitkan idea murid?
2) Guru
mengedarkan
kertas lembaran kerja kepada murid-murid
3) Guru minta
murid-murid menjawab soalan.
3) Guru
membincangkan jawapan bersama dengan murid-murid.
|
1) Murid-murid menjawab soalan guru.
- Ciri-ciri khas dan pelakuan tumbuhan
bagi melidungi diri daripada bahaya.
2)Murid-murid mengambil kertas
lembaran kerja yang guru bagi.
3) Murid-murid
menjawab soalan.
1)
Murid-murid
membincangkan jawapan bersama dengan guru.
|
Strategi:
Menjawab soalan
Sumber:
Kertas lembaran
kerja 2
|
Refleksi/
Penutup
(4 min)
|
Peneguhan
|
Guru membuat
rumusan mengenai
pembelajaran pada hari tersebut .
Guru menanyakan
kepada murid secara rawak tentang apa
yang dipelajari pada hri ini .
|
1)
Murid-murid menjawab soalan mengikut giliran.
|